Europos sveikos mitybos diena „Raktas į sveikatą“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras pakvietė dalyvauti projekte „Raktas į sveikatą“, minint Europos sveikos mitybos dieną. Vilniaus „Saulėtekio“ mokykla-daugiafunkcis centas nepraleido progos dalyvauti ir įsitraukti į įdomią veiklą. Aktyviausiai įsijungė 3a klasės mokinukai ir klasės vadovė Natalija Valerina ,taip pat 6chd mokiniai ir klasės vadovė Ieva Vėtienė. Esame susidūrę su sveikos ir sąmoningos mitybos problema, todėl trumpai apžvelgsime, kas yra sąmoninga mityba.

Sąmoningas valgymas yra vis populiarėjantis judėjimas. Jis moko žmones labiau džiaugtis maistu, valgyti su tikslu ir atidžiai – tai ne tik būdas plėsti savo dėmesingumą, bet ir pagalba  kūnui. Valgome tam, kad išgyventume ir daugumai žmonių valgymas yra tapęs mechaniniu veiksmu. Apie tai nepagalvojant, susiformuoja blogi mitybos įpročiai. Ir priešingai, sąmoningas valgymas gali pakeisti požiūrį į maistą; vietoj to, kad mechaniškai valgytumėme bet ką, pradėsime rinktis sveikesnius, skanesnius produktus ir valgysime pasigardžiuodami bei su dėkingumu. Praktikuojantys sąmoningą valgymą, turi principą, kad nėra teisingos ar neteisingos mitybos, yra tik supratimo apie maistą trūkumas.

Sąmoningas valgymas yra savo juslinių patyrimų stebėjimas dabartiniame momente. Prieš valgydami, skirkime laiko įsiklausyti į visus savo pojūčius. Jei įmanoma, pastebėkime, kaip atrodo maistas. Stebėkime, kokios jis spalvos ir iš ko pagamintas. Pradėję valgyti, sutelkime savo dėmesį į pojūčius, kuriuos patiriame, – tam turėsime kramtyti lėtai, tad maistas taps lengviau virškinamas.

Dažnai vienintelis tikslas yra kuo greičiau numalšinti alkį ir tai darome susitelkę į kitus dalykus. Valgydami venkime žiūrėti televizorių ar skaityti. Ne veltui sakoma „Neskaityk valgydamas, nes protą pravalgysi“.

Sveika mityba – tai maitinimasis tinkamo dydžio porcijomis. Daug žmonių persivalgo vien dėl to, kad nekreipia dėmesio į tai, ką jie valgo ir kiek maisto suvartoja. Jei valgome nesąmoningai, didesnė tikimybė, kad nepastebėsime, kiek suvalgome. Ir priešingai – skirdami dėmesio savo pojūčiams, pajusime mažėjantį alkio jausmą ir nepersivalgysime. Sąmoningo valgymo praktikavimas skatina gebėjimus gyventi šia akimirka. Žingsnis po žingsnio tiek valgyti, tiek gyventi šia akimirka taps lengviau ir patirsime didesnį malonumą.

 

Visuomenės sveikatos specialistė,

Vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Zina Piličiauskienė

 

 

Kontaktai

Vilniaus „Saulėtekio“ mokykla-daugiafunkcis
centras


Kaminkelio g. 10, Vilniaus m.,
Vilniaus m. sav., LT-02182
Telefonas: (8 5) 2695522
El. paštas: rastine@sauletekio.vilnius.lm.lt

Parašyk mums

Pamokų laikas

1. 08:30 – 09:15
2. 09:25 – 10:10
3. 10:20 – 11:05
4. 11:30 – 12:15
5. 12:35 – 13:20
6. 13:30 – 14:15
7. 14:20 – 15:05
8. 15:15 – 16:00