Įspūdinga edukacinė išvyka į Mažąją Lietuvą

2022 m. birželio 11 d. įvyko 6-9 klasių geriausiai  besimokantiems  lietuvių kalbos moksleiviams literatūrinė edukacinė išvyka, esanti bendramokyklinio projekto „Kuriame sielos istoriją” dalimi po Mažąją Lietuvą. Išvyka skirta Ievos Simonaitytės 125 – osioms metinėms paminėti.

Už išvykos organizavimą buvo atsakinga  lietuvių kalbos mokytoja Helena Žukovska, o lydintys mokytojai: Liudmila Michailovskaja(9mch), Vida Riaubaitė-Juknevičienė(7mch), Liliana Čuprinikova(6md), Loreta Sirgidienė(9md), Ieva Vėtienė, Galina Anisimova. Važiavo 42 mokiniai.

Keliauti visada yra smagu, nes kiekviena kelionė palieka neišdildomą įspūdį. Pritariu rašytojo Antuano de Sent – Egziuperi minčiai, kad „kiekvienam žmogui reikia ko nors širdžiai, o ne rankoms, kad negalima gyventi rūpinantis vien tik materialiais dalykais –  reikia atgaivos sielai“.

Taigi ankstų birželio 11- osios rytą (5.00 val.)  49 keliautojai autobusu išvykome į naujų pažinimo idėjų  Mažojoje Lietuvoje tyrinėjimo kelią. Išvykdami aptarėme, jog kelionės tikslas – aplankyti Kintus,  Vydūno memorialinį   muziejų,  Ventės ragą,  Ornitologinę stotį , Priekulėje – Ievos Simonaitytės memorialinį muziejų,  Priekulės Rezistencijos ir tremties muziejų.

Oras pasitaikė puikus, nelijo, todėl ir  nuotaika buvo   puiki.

Nuvažiavę 317 km. Atsidūrėme Kintuose. Kintai – gyvenvietė prie Kuršių marių, kurią supa nuostabus pušynas (600 ha) – Kintų miškas. Kintuose gyveno, dirbo ir žymus lietuvių rašytojas bei filosofas Vydūnas. Čia įkurtas Vydūno memorialinis muziejus, kuriame pagilinome žinias apie Mažosios Lietuvos praeitį ir apžiūrėjome unikalų eksponatą – Vydūno arfą, aktyviai dalyvavome labai įdomiame edukaciniame užsiėmime apie Vydūną. Sužavėjo muziejaus darbuotojų pasakojimai apie Vydūną.

Ventės ragas – labiausiai į vakarus nutolęs Šilutės rajono taškas, pusiasalis rytinėje Kuršių marių pakrantėje. Pusiasalio ilgis – 5.5 km, didžiausias plotis – 2.2 km. Ventės rago smaigalyje 1852 m. pastatytas raudonų plytų mūrinis švyturys. Jo aukštis yra 11 m. Ventės rago švyturys vienas iš nedaugelio Lietuvos švyturių, į kurį leidžiama laisvai įlipti ir pasižvalgyti, ką mes su džiaugsmu ir padarėme. Į švyturio apžvalgos aikštelę veda seni geležiniai, papuošti originaliais ornamentais laiptai. Objektas svarbus ir kaip regykla, nuo kurios atsiveria Kuršių marios, matosi Kuršių nerija, Rusnės sala. Pro Ventės ragą driekiasi didysis paukščių migracijos kelias, todėl 1929 metais Ventės rage įsteigta ornitologinė stotis, muziejus ir lankytojų centras. Ventės ragas – ideali geografinė vieta paukščiams gaudyti ir žieduoti. Rytine Baltijos jūros pakrante driekiasi vienas didžiausių paukščių migracijos kelių. Tai vienas paslaptingiausių neišaiškintų, mus jaudinančių gyvosios gamtos reiškinių. Kiekvienais metais pavasarį ir rudenį milijonai paukščių praskrenda virš mūsų šalies, keliaudami į gimtuosius kraštus ar traukdami iš jų su jaunikliais. Dabar Ventės ragas – labiausiai turistų lankoma vieta Pamaryje. Nenorėjome išvažiuoti…

Kintai garsūs ir žvejų tradicijomis. Pagrindinis verslas anuomet buvo žvejyba, tai išliko ir iki šių dienų. Nusipirkę tos skanios rūkytos žuvies, važiavome į Priekulę. Ievos Simonaitytės memorialinis muziejus įsikūręs žymiausios Klaipėdos krašto rašytojos, kilusios iš neturtingų lietuvininkų, vasarnamyje Priekulėje. 1961 m. pastatytame name Ievos Simonaitytės memorialinis muziejus buvo įkurtas 1979 m., o 2009 m. 2018–2019 m. vyko šio muziejaus restauracija. Vasarnamyje išsaugota autentiška XX a. paskutiniųjų dešimtmečių aplinka: baldai, paveikslai, suvenyrai, dovanos. Darbo kambaryje saugoma rašytojos namų biblioteka, eksponuojamos nuotraukos, dokumentai, visų I. Simonaitytės knygų pirmieji leidimai, asmeniniai daiktai, augalija aplink namą. Paminėdami Rašytojos 125 – ąsias gimimo metines    muziejaus vadovei Jūratei Martinkienei palikome taip mėgstamų Ievos Simonaitytės rožių puokštę.

Aplankėme Priekulės miestelio centre įsikūrusį  Laisvės kovų ir tremties istorijos muziejų. Laisvės kovų ir tremties istorijos muziejus įsikūręs Prūsijos laikais buvusios žandarmerijos, o vėliau – KGB būstinės pastate, kuriame sovietmečiu veikė apylinkės vykdomasis komitetas. Šio pastato kieme ir netgi išvietėje buvo daug užkastų nukankintų partizanų, dalis iš čia važiuodavo į tolimesnius tardymus ir buvo išsiunčiami į tremties vietas.

Muziejaus vadovė Sabina Vinciūmnienė  puikiai papasakojo apie tremtį ir rezistenciją, apie senąją Priekulę, žandaro sodybos istoriją, Priekulės spaudą.

Jau  po 16.00 val.  pajudėjome namų link. Džiaugėmės pabuvoję Mažojoje Lietuvoje, daug pamatę, praplėtę savo akiratį, sužinoję daug įdomių dalykų, susipažinę su įdomiais ir energingais žmonėmis, o per juos pažinę  tą kraštą, atsigavę dvasiškai, kurdami savo  sielos istoriją…

Vyresn. lietuvių kalbos mokytoja Helena Žukovska

Kontaktai

Vilniaus „Saulėtekio“ mokykla-daugiafunkcis
centras


Kaminkelio g. 10, Vilniaus m.,
Vilniaus m. sav., LT-02182
Telefonas: (8 5) 2695522
El. paštas: rastine@sauletekio.vilnius.lm.lt

Parašyk mums

Pamokų laikas

1. 08:30 – 09:15
2. 09:25 – 10:10
3. 10:20 – 11:05
4. 11:30 – 12:15
5. 12:35 – 13:20
6. 13:30 – 14:15
7. 14:20 – 15:05
8. 15:15 – 16:00