Tautinių mažumų departamento finansuojamas projektas “Per meną ir kalbą į tautų darną”

Vykdant Tautinių mažumų departamento finansuojamą projektą  “Per meną ir kalbą į tautų darną” 2021 metais Vilniaus Saulėtekio mokykloje– daugiafunkciame centre vyko prasmingi edukaciniai / kultūriniai renginiai, skatinantys mokyklos bendruomenę puoselėti įvairių tautų kultūrų tradicijas, kalbą, istoriją ir siekti tautinių santykių darnos.

Rugsėjo 1-ąją dieną mokyklos Meno Galerijoje buvo atidaryta garsaus fotomenininko Vytauto Daraškevičiaus meninių fotografijų paroda “Saulės ratu”, pasakojanti apie lietuvių tautines tradicijas, kalendorines šventes. Parodoje pristatomos šios tradicinės lietuvių tautinės šventės: Kalėdos, Trys karaliai, Verbos, Velykos, Sekminės , Žolinė; Užgavėnės, Atvelykis, Sekminės, Vėlinės (Ilgės), Perkūno diena, Pavasario lygiadienis, Jorė, Mildos šventė, Rasos, Žolinė, Rudens lygiadienis, Blukio šventė.

Parodos atidarymo metu  Vytautas Daraškevičius  pristatė ir savo naują knygą tuo pačiu pavadinimu “ Saulės ratu”, kurioje  atsispindi visos metų bėgyje Lietuvoje švenčiamos kalendorinės šventės. Į šią knygą- albumą autorius sudėjo nuotraukas, fotografuotas  per penkiasdešimt savo  profesionalaus darbo metų.

Lapkričio mėnesį fotomenininkas V. Daraškevičius susitiko su Saulėtekio mokyklos vyresniųjų klasių mokiniais ir mokytojais, kuriems pristatė parengtą meninį 2022 metų kalendorių, iliustruotą lietuvių tautinių tradicijų nuotraukomis, diskutavo apie fotografijos meną ir fotografo specialybę, pasakojo apie savo nuveiktus darbus ir pasiekimus.

Trumpa informacija apie fotomenininką Vytautą Daraškevičių:

  1. Daraškevičius yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys nuo 1983 m.  Fotografuoja jau daugiau nei 50 metų. Surengė virš keturiasdešimt personalinių fotografijos parodų. Lietuvoje bei užsienyje pristatomos jo nuotraukos ne kartą pelnė apdovanojimus. V. Daraškevičius daug dirba ir kaupia lietuvių etnokultūros srities medžiagą. Net keli jo nuotraukų ciklai apie lietuvių kalendorines šventes buvo pristatyti ir apdovanoti pasaulinėje folkloro fotografijos parodoje-konkurse Humanity Photo Awards (HPA), kurį Kinijos folkloro fotografijos asociacijos kartu su   UNESCO kas dveji metai rengia Kinijoje.  Yra išleidęs keletą leidinių: 2007 m. foto albumą „Trumpiausios nakties paslaptis”, 2009 m. foto albumą „Kaziuko mugė“ kartu su Libertu Klimka), 2013 m. foto albumą „Neatrastoji Kinija. Du žvilgsniai“(kartu su Song Džendžiun).

Mokyklos biblioteka įsigijo Vytauto Daraškevičiaus knygą-albumą “Saulės ratu” ir 2022 m. kalendorių, iliustruotą lietuvių tautinių švenčių fotografijomis. Tekstai ir fotografijų anotacijos yra parengtos lietuvių, anglų ir rusų kalbomis, todėl mokykloje besimokančių įvairių tautų mokiniams ši knyga bus naudinga ne tik susipažinimui su lietuvių tautinėmis kalendorinėmis šventėmis, bet ir kalbos mokymosi aspektu.

 

Lapkričio 25 d. Vilniaus „Saulėtekio“ mokykloje-daugiafunkciame centre vyko ypatinga tautų draugystės šventė. Vykdant Tautinių mažumų departamento finansuojamą projektą “Per meną ir kalbą į tautų darną” mokykloje  surengtas įspūdingas edukacinis/ kultūrinis renginys “ Tautinis kostiumas – mūsų protėvių dvasia ir mūsų pasididžiavimas”

Tą dieną į mokyklos Aktų salę sugūžėjo įvairių tautų tautiniais rūbais pasipuošę mokiniai ir mokytojai, atstovaujantys Lietuvą ir septynias tautines mažumas/bendrijas, gyvenančias Lietuvoje.

”Saulėtekio” mokyklos mokinai ir mokytojai  kartu su projekto “ Per meną ir kalbą – į tautų darną “ partneriais Vilniaus Vladislavo Sirokomlės gimnazija, Nemėžio Šv. Rapolo Kalinausko gimnazija, Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centru, rusų folkloriniu ansambliu “Arinuška”, Vilniaus ukrainiečių bendrija, Vilniaus Pranciškaus Skorinos gimnazija, Lietuvos estų draugija surengė nuostabų tautinių kostiumų paradą.

Lietuvių tautinio kostiumo pristatymą parengė Saulėtekio mokyklos 8 mch klasės mokiniai:  Milena Kosackytė, Valerija Čiurbakova, Milena Kaminska,Karina Romialytė,Mantas Trubač, Timofejus Devkš, Karolis Jancevič kartu  su  klasės vadove Jelena Tiurina.

Atskleisti Lietuvos penkių skirtingų regionų lietuvių tautinio kostiumo išskirtinumą, jo detalių, spalvų dermę ir gausių raštų reikšmes šventėje patikėta ilgametei tautinio kostiumo puoselėtojai, Lietuvos nacionalinio kultūros centro dizainerei – ekspertei Danutei Keturakienei, kurios žinios – tikras lobynas jaunajai kartai.

Pristačius lietuviškus tautinius kostiumus, gausiais aplodismentais susirinkusieji į renginį apdovanojo Vilniaus Vladislavo Sirokomlės gimnazijos mokinius, su pasididžiavimu pristačiusius ryškiaspalvius skirtingų luomų lenkų tautinius kostiumus ir jų ypatumus įvairių epochų tarpsniais. Dėkojame šios gimnazijos mokiniams Dominikai Leolian, Emilija Andrukonytei, Dariai Šiškinai, Rafal Lavrinovič, Lukui Greičiūnui, Jaroslav Sokolovskij ir muzikos mokytojoms Renatai Juzokienei ir Janinai Labul už nuostabų lenkų tautinių kostiumų pristatymą.

Šventės dalyvius džiugino rusiškos balalaikos garsai ir rusų liaudies dainos, atliekamos Tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centro darbuotojų, folklorinio ansamblio „Arinuška“ atstovų Viktor Žabrov ir Tajanos Konovalovos. Nuoširdus ačiū atlikėjams ir Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centro vadovei Irena Zacharovai už bendradarbiavimą ir partnerystę įgyvendinant projektą “Per meną ir kalbą – į tautų darną”.

Išskirtiniais ornamentais puoštus, sodrių spalvų savo tautos kostiumus paskolino Vilniaus ukrainiečių bendrijos pirmininko pavaduotoja Lidija Cholčeva ir jais pasipuošė ” Saulėtekio” mokyklos mokiniai Žaneta Miciūnaitė ir Artiom Fiodorov. Gražiam pasirodymui scenoje jiems padėjo pasiruošti Saulėtekio mokyklos  mokytoja  Liudmila Janushkevič.

Dėkojame Vilniaus Pranciškaus Skorinos gimnazijos mokiniams  Arinai Serajai,  Kiril Kupreščenko ir muzikos vyr. mokytojai Valentiną Kovalčuk už puikų baltarusių tautinio kostiumo pristatymą, dainas ir visos klausytojų auditorijos įtraukimą į dainavimą.

Lietuvos estų draugijos pirmininkė Liia Urman paskolino estų tautinį kostiumą, kurį, skambant estų liaudies muzikai, puikiai pademonstravo “Saulėtekio” mokyklos mokinė Margarita Kublickaitė.

Didelio susidomėjimo sulaukė Nemėžio Šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos mokytojos, Lietuvos totorių folkloro ansamblio „Efsane“ vadovės Elnaros Churlu išsami prezentacija apie Lietuvos  totorių  tautinio kostiumo ypatumus ir šios gimanzijos mokinių Sofijos Radkevič ir Motiejaus Naujalio pasirodymas.

Ypatingas tautinių kostiumų paradas buvo apvainikuotas temperamentingu Romų šokiu, kurį šventės dalyviams padovanojo Saulėtekio mokyklos mokinės Liudmila Kasparavičiūtė, Gabrielė Stankevič ir mokytoja Leokadija Misevičienė.

Džiaugiamės turėję tokią išskirtinę galimybę  susipažinti su skirtingų tautinių mažumų/ bendrijų kultūra, tradicijomis, tautiniais kostiumais,  atradę panašumus bei skirtumus, kurie mus vienija ir  stiprina įvairių tautų darną.

 

 

Projekto koordinatorė, anglų kalbos mokytoja Irena Navickienė

 

 

Kontaktai

Vilniaus „Saulėtekio“ mokykla-daugiafunkcis
centras


Kaminkelio g. 10, Vilniaus m.,
Vilniaus m. sav., LT-02182
Telefonas: (8 5) 2695522
El. paštas: rastine@sauletekio.vilnius.lm.lt

Parašyk mums

Pamokų laikas

1. 08:30 – 09:15
2. 09:25 – 10:10
3. 10:20 – 11:05
4. 11:30 – 12:15
5. 12:35 – 13:20
6. 13:30 – 14:15
7. 14:20 – 15:05
8. 15:15 – 16:00